AUDINIŲ ABC, arba į ką atkreipti dėmesį renkantis
-
Renkantis naują rūbą dažniausiai atidžiai įvertiname jo modelį, siluetą, spalvą, bet ar visada atkreipiame dėmesį pluošto, iš kurio jis pagamintas, sudėtį? O juk būtent nuo sudėties priklausys kaip drabužis dėvėsis, kokiomis savybėmis pasižymės, kokia bus jo priežiūra. Šiame straipsnyje trumpai supažindinsime su pagrindinėmis audinių rūšimis, jų svarbiausiomis savybėmis, dėvėjimo ir priežiūros ypatumais.
Pagal tai, iš ko audinys pagamintas, visus audinius galima būtų suskirstyti į tris pagrindines grupes:
1. Natūralus pluoštas (medvilnė, linas, vilna, šilkas)
2. Dirbtinis pluoštas, pagamintas iš natūralių, bet chemiškai apdodorotų medžiagų (viskozė, modalas, bambuko pluoštas, acetatas)
3. Sintetiniai audiniai (poliesteris, poliamidas, nailonas, mikrofibra, elastanas)To paties pluošto audinys gali skirtis ir pagal tai, kaip jis pagamintas – pvz. trikotažas, atlasas, satinas, nėriniai, tiulis ir pan.
Pirmiausiai pradėkime nuo audinių sudėties.
NATŪRALAUS PLUOŠTO AUDINIAI
Natūralus pluoštas – tai pluoštas, gaunamas iš augalų (medvilnė, linas) arba gyvūnų (vilna, šilkas). Natūralaus pluošto audiniai vertinami dėl savo ypatingų savybių – jie malonūs dėvėti, gerai kvėpuoja bei sugeria drėgmę, nesielektrina. Tačiau natūralaus pluošto audiniai reikalauja ir daug daugiau dėmesio jų priežiūrai.
MEDVILNĖ – natūralus augalinis pluoštas, verpiamas iš medvilnės sėklų plaukelių. Medvilnė yra vienas iš dviejų populiariausių pluoštų (antrasis – poliesteris). Audiniai iš medvilnės yra higieniški, gerai praleidžia orą ir sugeria drėgmę, rekomenduojami alergiškiems žmonėms Medvilnė ypač tinka dėvėti vasarą karštu oru, nes puikiai vėsina. Medvilnė yra gana tvirta, skalbiant atspari aukštesnei temperatūrai, tačiau yra glamži, o spalvoti audiniai iš medvilnės yra linkę blukti. Todėl intensyvesnės spalvos medvilninius drabužius, ypač juodus, skalbkite išvirkščius, trumpiau ir žemesnėje temperatūroje, naudokite skalbiklius tamsiems audiniams. Baltus medvilninius drabužius geriausia lyginti su garais, nes lyginant įprastu lygintuvu jie gali pagelsti.
Medvilnė dažnai maišoma su kitais pluoštais, pavyzdžiui poliesteriu ar poliamidu, kurie suteikia jai daugiau tvirtumo, sumažina glamžumą ir palengvina priežiūra.
Medvilnė, dažnai su nedidele dalimi poliestrio ir / ar elastano, ypač populiari gaminant vaikiškus drabužius, moteriškas ir vyriškas apatines kelnaites ar miego drabužius.100% medvilnė kaip taisyklė visada naudojama beveik visų, ne tik medvilninių, apatinių kelnaičių higieniniams įsiuvams. Tiesa, medvilninės liemenėlės sutinkamos vis rečiau – čia pozicijas vis tvirčiau užima dirbtinis ir sintetinis pluoštas.LINAS – Iš linų išgaunamas natūralus pluoštas yra ypač tvirtas, 2-3 kartus tvirtesnis už medvilnę. Linas gerai sugeria drėgmę ir netgi vėsina, tad dažniausiai naudojamas siuvant vasarinius drabužius. Tačiau linas linkęs trauktis ir labai glamžosi, todėl neretai maišomas su poliesteriu ar kitais sintetiniais audiniais, kurie šį polinkį sumažina ir palengvina priežiūrą.
VILNA – natūralus pluoštas, verpiamas iš įvairių gyvūnų - avių, triušių, ožkų ar kupranugarių vilnos.Vilna puikiai sugeria ir išgarina drėgmę, leidžia odai kvėpuoti, palaiko pastovią kūno temperatūrą, tad drabužiai iš vilnos "šildo" žiemą ir "vėsina" vasarą. Vilna gali absorbuoti iki 60% savo svorio drėgmės, o ant kūno vis dar jaustis sausa bei šildyti. Audiniai iš vilnos beveik nesiglamžo ir yra neteplūs. Vilna turi antibakterinių savybių, todėl ne taip greitai prisigeria prakaito kvapo, todėl ir skalbti ar valyti reikia žymiai rečiau.Tinkamai prižiūrima vilna yra ilgaamžė, tačiau priežiūrai tikrai gana jautri. Viršutiniai drabužiai dažniausiai valomi cheminiu būdu. O jei vilnos gaminį galima skalbti – rekomenduojama tai daryti rankomis vėsiame vandenyje arba skalbimo mašinoje specialia vilnai skirta programa, su specialiais vilnai skirtais skalbikliais. Lyginti vilnos gaminius reiktų iš blogosios pusės arba per audinį.
Atskirai verta paminėti merino vilną, kuri yra žymiai plonesnė ir minkštesnė negu įprasta vilna, todėl tinkama ir žmonėms, jautriems vilnos šiurkštumui. Iš merino vilnos gaminami apatiniai ploni, švelnūs ir ypač higieniški, puikiai tinka dėvėti vėsesniu oru.
ŠILKAS – karališkas audinys. Šilkas - tai itin lengvas, natūralus gyvūninės kilmės pluoštas, kurio pavadinimas mums iš karto asocijuojasi su prabanga. Šilkas tikrai yra ypatingas – jis lengvas ir gerai kvėpuojantis, pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis, neerzina odos, yra tvirtas, nesielektrina ir nelimpa prie kūno. Jis ypatingai švelnus ir malonus dėvėti. Iš šilko gaminami viršutiniai bei apatiniai drabužiai, patalynė, labai populiarūs ir šilkiniai naktinukai ar pižamos. Tiesa, šilkas yra tikrai brangus ir ne kiekvienam įkandamas, o be to yra ir gana “įnoringas” – labai linkęs glamžytis, sudėtinga jo priežiūra. Skalbti šilko gaminius geriausia rankomis maždaug 30 laipsnių temperatūroje, jis nemėgsta ne tik karšto, bet ir šalto vandens.Tad visai nenustebkite, jei jūsų prabangi šilkinė liemenėlė, keletą kartų išskalbta skalbimo mašinoje, visai jūsų nebedžiugins. Lyginti šilko gaminius reiktų iš blogosios pusės arba per audinį.DIRBTINIO PLUOŠTO AUDINIAI (RAYON)
Nors vadinamas “dirbtiniu”, toks pluoštas gaminamas iš natūralių, tik cheminiu būdu perdirbtų medžiagų. Iš celiuliozės, kuri yra iš medienos gaunama natūrali medžiaga, gaminama daugiausiai įvairaus dirbtinio pluošto – viskozė, modalas, tencelis, liocelis ir kt., visi šie pluoštai dažnai vadinami vienu bendru pavadinimui – rayon. Šie pluoštai savo savybėmis panašūs į natūralius pluoštus, pavyzdžiui medvilnę ar liną.Tai labai lengvi, higieniški ir dažniausiai lengvai prižiūrimi audiniai. Jie, kaip ir natūralūs audiniai, gamtoje suyra, todėl, skirtingai nei sintetiniai audiniai, šiuo požiūriu laikomi ekologiškesniais.
VISKOZĖ – ypač lygi ir švelni medžiaga, gaminama iš įvairių medžių celiuliozės pluošto. Savo savybėmis viskozė primena medvilnę, tačiau yra švelnesnė ir minkštesnė, ypač maloni prie kūno, gerai praleidžia orą. Tiesa, ji yra ne tokia tvirta, neretai linkusi glamžytis, reikalauja atsargesnės priežiūros.Todėl viskozė dažnai maišoma su kitais sintetiniais ar natūraliais audiniais, kurie suteikia jai tvirtumo. Priežiūra: skalbiant audinių iš viskozės nereiktų mirkyti, skalbti tausojančia programa žemoje temperatūroje, skystomis skalbimo priemonėmis, vengti minkštiklių ir kondicionierių. Džiovinti geriausia horizontalioje padėtyje. Dar vienas puikus būdas – cheminis valymas, kuris užtikrins, kad pluoštas ilgesnį laiką išliktų tvirtas.
MODALAS – tai prabangus ir itin kokybiškas pluoštas, gaunamas iš specialiai apdorojamos buko medžio (beech tree) celiuliozės, neretai dar vadinamas dirbtiniu šilku. Jis ypač minkštas, švelnus, maloniai priglunda prie kūno, ypač gerai kvėpuoja ir sugeria drėgmę (net 50% daugiau negu medvilnė) Drabužiai pasiūti iš šio audinio nesivelia, nesipūkuoja, ir po daugelio skalbimų išlaiko pradinę formą bei spalvą, lengvai prižiūrimi Modalo dažnai pridedama į medvilnės ar viskozės audinius, taip jiems suteikiant daugiau minkštumo ir patvarumo.
Šiandien modalo pluoštas turi ir įvairių atmainų, viena jų – mikromodalas. Jis yra dar plonesnis, o mikromodalo gaminiai yra dar minkštesni ir laikomi dar prabangesniais negu įprastas modalas. Daugiau apie modalą skaitykite čia
Priežiūra: Nors audinys ypatingos priežiūros nereikalauja, patartina jį skalbti tausojančiomis programomis, naudojant švelnius skalbiklius. Beje, rūbus iš modalo patartina džiovinti horizontalioje padėtyje.LIOCELIS (TENCELIS)
Liocelis gaminamas iš eukalipto medžio celiuliozės. Tencel – tai prekinio ženklo pavadinimas, bet tai tas pats liocelis (angl. lyocell). Savo savybėmis liocelis jis labai panašus į modalą – yra labai minkštas ir švelnus, gerai kvėpuoja ir sugeria drėgmę, tinka ir jautriai odai. Priežiūra irgi tokia pati kaip modalo.BAMBUKO PLUOŠTAS
Tai pluoštas, gaunamas iš bambukų - vienų greičiausiai augančių augalų Žemėje. Savo savybėmis pluoštas panašus į medvilnę, tačiau yra švelnesnis, geriau sugeria drėgmę (gali sugerti 3 kartus daugiau vandens negu pats sveria), nesivelia ir neblunka. Dėl unikalios bambuko pluošto mikrostruktūros prakaitas sugeriamas ir išgarinamas greičiau nei iš bet kurios kitos medžiagos, taip išlaikant optimalią kūno temperatūrą, todėl žiemą bambuko pluoštas šildo, o vasarą vėsina. Be to, jis turi antimikrobinių savybių, todėl net ir ilgiau dėvint neatsiranda nemalonaus kvapo. Gaminiai rekomenduojami visiems, o ypač vaikams ir kūdikiams, taip pat žmonėms, turintiems odos problemų ar sergantiems astma. Priežiūra: skalbkite švelniais skalbikliais tausojančia programa. Nenaudokite kondicionierių, minkštiklių, baliklių. Daugiau drabužių iš bambuko pluoštoACETATAS
Tai ypač plonas ir švelnus pluoštas, savo išvaizda primenantis šilką, gaunamas iš celiuliozės cheminiu būdu. Jis nėra labai tvirtas ir nesugeria drėgmės, tačiau labai gerai krenta ir nesiglamžo. Dėl to dažniausiai naudojamas vakariniams drabužiams, tame tarpe ir vestuvinėms suknelėms, taip pat pamušalams, užuolaidoms. Tam, kad suteikti tvirtumo, dažnai maišomas su kitais pluoštais. Priežiūra: Gryną acetatą geriusia valyti cheminiu būdu, skalbti rekomenduojama tik rankomis. Mišiniuose su kitais pluoštais dažniausiai galima skalbti ir skalbimo mašinoje tausojančiu režimu ne aukštesnėje nei 30-40 °C temperatūroje.SINTETINIAI AUDINIAI
Tai organinės sintezės metu iš naftos, anglies ir gamtinių dujų išgaunami pluoštai. Jie labai išpopuliarėjo XX a. pradžioje, mat yra ypač tvirti, labai plačiai panaudojami, o jų gamyba, lyginant su natūraliais audiniais, yra pigesnė ir mažiau teršia gamtą. Sintetiniai audiniai yra lengvi, tamprūs, beveik nesilamdo, nesugeria drėgmės todėl greitai džiūna, lengvai prižiūrimi, o išvaizda dėka nuolat tobulėjančių technologijų vis labiau panašėja į natūralias medžiagas. Tiesa, kai kurie iš jų linkę elektrintis. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį, kad dauguma sintetinių audinių blogai sugeria drėgmę – ši savybė vienais atvejais labai naudinga (pvz. gaminant gerai kvėpuojančius apatinius ar sportinius drabužius), tačiau dėvint labai tankius arba visai orui nelaidžius sintetinio pluošto drabužius lengva perkaisti, o paskui peršalti.
Sintetinių audinių yra daug rūšių, vieni tinkamesni apatiniams, kiti – viršutiniams drabužiams siūti.POLIESTERIS – populiariausias sintetinis pluoštas, gaminamas iš naftos. Poliesteris yra tvirtas ir ilgaamžis, atsparus trinčiai, beveik nesiglamžo, neteplus, gerai išlaiko formą ir spalvą, labai greitai džiūna. Poliesteris kvėpuoja, bet išlaiko šilumą, todėl populiarus gaminant pirmojo sluoksnio apatinius drabužius. Poliesteris dažnai yra maišomas su natūraliais audiniais - vilna, medvilne, linu, taip suteikdamas šiems audiniams tvirtumo, jie ne taip glamžosi, tampa lengviau prižiūrimi. Poliesterio gaminiai nereikalauja ypatingos priežiūros. Rūbus, kurie turi daug poliesterio, reikia saugoti nuo karščio ir tiesioginių saulės spindulių. Skalbiant vengti aukštos temperatūros bei minkštiklių. Dažniausiai lyginti nereikia, bet jei jau lyginate – darykite tai su žemiausia temperatūra.
Atskirai galima paminėti COOLMAX® – bendrovės DuPont® 100% poliesterio audinį, dažniausiai naudojamą sportiniuose drabužiuose. Jis ypač gerai garina drėgmę, tad net ir intensyviai sportuojant neprisigeria prakaito bei vėsina.POLIAMIDAS – tai sintetinio pluošto audinių grupė, apimanti kelis savybėmis panašius audinius (nailonas, taktelis ir. kt.).Poliamidas daugeliu savybių panašus į poliesterį – ypač atsparus trinčiai, tvirtas, nesiglamžo, greitai džiūsta, neteplus. Skirtumai – poliamidas yra elastingesnis ir švelnesnis už poliesterį, tačiau elektrinasi, neatsparus šviesai (gelsta), greitai blunka. Poliamidas dažniausiai naudojamas kaip priedas su natūraliais pluoštais. Jis suteikia gaminiui tvirtumo, ilgina tarnavimo laiką. Kadangi yra tvirtas, bet ir tamprus, poliamidas ypač populiarus gaminant pėdkelnes, tampres, maudymosi kostiumėlius. Priežiūra tokia pati kaip ir poliesterio.
TAKTELIS – Poliamidinio pluošto atmaina, savo išorinėmis savybėmis labai panaši į medvilnę. Tai plonas, minkštas, elastingas ir šiek tiek blizgus audinys, kurį itin malonu liesti ir labai patogu dėvėti. Taktelis dažnai naudojamas sportinių drabužių gamyboje - jis sugeba prakaitą išstumti į rūbo paviršių, kur šis išgaruoja, tad žmogus net ir sportuodamas jaučiasi sausas.NAILONAS (DU PONT) – pirmasis komercializuotas poliamido pluoštas, sukurtas 1930 metais DuPont mokslininkų. Jis ypač tvirtas, nesusitraukia ir neišsitampo, greitai džiūna, nesiglamžo ir lengvai prižiūrimas, pasižymi į šilko panašiu blzgesiu ir yra elastingesnis negu medvilnė, vilna ar šikas. Jis naudojamas gaminant trikotažą, kojines, sportinius rūbus. Ši medžiaga turi ir savo trūkumų: neatspari šviesai (gelsta) ir elektrinasi, todėl maišant su kitais pluoštais siekiama išvengti šių savybių. Priežiūra: geriausia skalbti 40 °C laipsnių temperatūroje ir lyginti gariniu lygintuvu arba naudojant papildomą audeklą, nes gali prarasti tvirtumą.
MIKROPLUOŠTAS (mikrofibra) – tai ypač plonas pluoštas, gaminamas iš poliamido ir poliesterio. Šis pluoštas yra dvigubai plonesnis už šilko pluoštą ir net 100 kartų plonesnis už žmogaus plauką. Mikropluoštu gali būti vadinamas tik toks pluoštas, kuris yra plonesnis negu 1 DEN. Gaminiai iš mikropluošto yra labai lengvi ir švelnūs, tuo pačiu patvarūs, gerai išlaiko formą, nesilamdo ir neapsivelia, gerai kvėpuoja. Apatiniai, pagaminiti iš mikrofibros, kvėpuoja geriau ir žymiai malonesni dėvėti negu apatiniai iš įprasto poliesterio ar poliamido. Priežiūra: atkreipkite dėmesį, kad šis pluoštas jautrus karščiui, todėl skalbkite jį žemoje tempratūroje, nedžiovinkite ant gyvatuko, nelyginkite. Skalbiant nerekomenduojama naudoti minkštiklių, balinimo medžiagų arba chloro.
ELASTANAS (spandeksas, lykra, DuPont) – tai ypač tamprus sintetinis pluoštas - ištemptas iki trigubo ilgio, atleidus tuoj pat susitraukia iki pradinio ilgio. Grynas elastanas kaip taisyklė nenaudojamas, jis dažniausiai maišomas su kitomis medžiagomis ir suteikia audiniui tamprumo, elastingumo, gaminiai turintys elastano mažiau glamžosi ir yra patvaresni. Elastano visada yra formuojančiuose, liekninančiuose drabužiuose, jis taip pat naudojamas kojinių, apatinio trikotažo, maudymosi kostiumėlių ir viršutinių drabužių gamyboje. Priežiūra: elastanas, kaip ir visi sintetiniai audiniai, nemėgsta karščio ir minkštiklių. Be to, elastaną neigiamai veikia prakaitas – mažina jo tamprumo savybes. Tad jei drabužį, turintį elastano, norite dėvėti kuo ilgiau, nelaikykite jo ilgai neskalbto, ypač jei jį dėvėdami stipriau suprakaitavote. Tai ypač aktualu sportiniams drabužiams bei maudymosi kostiumėliams – juos patariama išskalbti iš karto po dėvėjimo.Trumpai aptarėme įvairias medžiagas pagal jų sudėtį, o dabar dar keletas naudingų apibrėžimų apie audinius pagal tai, kaip jie pagaminti:
AUDINYS – tekstilės gaminys, audimo staklėmis išaustas iš siūlų, gali būti gaminamas iš įvairių pluoštų.
TRIKOTAŽAS – tekstilės gaminys, mezgimo mašinomis megztas iš siūlų, gali būti gaminamas iš įvairių pluoštų.
SATINAS / ATLASAS – įstrižo audimo audinys, kurio viena pusė blizgi, kita matinė, gali būti gaminamas iš įvairių pluoštų (šilko, medvilnės, poliesterio ir kt). Naudojamas gaminant proginius drabužius, palaidines, sukneles, naktinius, chalatus, apatinį trikotažą.
TIULIS – tai permatomas audinys, panašus į smulkų tinklelį ar nėrinį. Senais laikais tiulį gamindavo iš šilko, tačiau atsiradus natūralių pluoštų pakaitalams, jis dažniausiai gaminamas iš poliesterio ar kitų sintetinių pluoštų.
SIUVINĖTAS TIULIS (angl. Embroidery) – tai tas pats tiulis, tik išsiuvinėtas įvairiais raštais, jis neretai maišomas su nėriniais (tokią klaidą dar kai kur galite rasti ir mūsų el. parduotuvės liemenėlių aprašymuose). Tiulis yra audinys, tad tvirtesnis ir mažiau tamprus negu nėriniai. Paprastas ir siuvinėtas tulis labai dažnai naudojamas liemenėlių kaušeliuose, jis gerai išlaiko formą, todėl ypač tinka siuvant didesnių dydžių liemenėles.
NĖRINIAI (angl. Lace) – neriami iš šilko, medvilnės arba sintetinių pluoštų. Jie yra tampresni, elastingesni. Nėrinių liemenėlės geriau prisitaiko prie krūtinės negu tiulis, tačiau ne tokios tvirtos, todėl iš nėrinių dažniausiai siuvamos mažesnių dydžių liemenėlės. Beje, nėriniai dažnai pavadinami pagal Prancūzijos miestus, kurie specializuojasi jų gamyboje.
GIPIŪRAS – nors gipiūras paprastai priskiriamas nėrinių kategorijai, jis gaminamas ne nėrinių staklėmis, o siuvinėjimo mašinomis. Gipiūras yra siuvinėjamas, tačiau skirtingai negu siuvinėtas tiulis neturi tinklelio pagrindo. Siuvinėtos detalės sujungiamos tarpusavyje.
REPREVE – pluoštas, pagamintas iš perdirbto plastiko, dažniausiai iš plastikinių butelių.